Polisa AC to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne pozwalające zabezpieczyć się na wypadek kradzieży albo zniszczenia pojazdu. Wyjaśniamy, jaki jest zakres polisy AC i kto najbardziej skorzysta na jej wykupieniu dla swojego auta.

Większości kierowców kojarzy ubezpieczenie AC z polisą na wypadek kradzieży samochodu, jednak w praktyce zakres ochrony polisy autocasco jest  znacznie szerszy. Jej celem jest zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerom, a w szczególności:

  • chronienie przed szkodami spowodowanymi przez właściciela, np. przy kolizji drogowej,
  • działalnością osób trzecich ? akty wandalizmu, kradzież, podpalenie itp.,
  • wypadkami losowymi, jak np. uszkodzenie auta z powodu opadów gradu albo przygniecenia gałęziami oberwanymi przez wichurę.

Dokładny zakres polisy określają firmy ubezpieczeniowe i zależy wyłącznie od ich wewnętrznej polityki. Dlatego, przed podjęciem decyzji o wykupie polisy, warto sprawdzić kilka konkurencyjnych polis AC. Najkorzystniej jest poszukać ubezpieczenia zapewniającego kierowcy dodatkowe, bezpłatne usługi, takie jak np. auto zastępcze czy usługę assistance.

Wysokość składki ubezpieczeniowej

Cena polisy AC zależy od zakresu polisy oraz od wysokości zniżek za bezszkodową jazdę. Z reguły taniej mają Ci klienci, którzy posiadają w tej samej firmie również polisę OC. Autocasco polecane jest przede wszystkim właścicielom nowych, drogich aut, ponieważ daje kierowcom zwiększone poczucie bezpieczeństwa o auto, a w razie kradzieży lub zniszczenia pojazdu, pozwala uzyskać rekompensatę za poniesione straty.